وزیر کشور با اشاره به کاهش آمار معتادان کشور نسبت به پنج سال گذشته گفت: ۱۰ هزار نفر از معتادان مشغول کار شده‌اند.

به گزارش خبرنگار انتظامی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر امروز در مراسم تودیع و معارفه دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه همه دستگاه‌ها در بحث مقابله با مواد مخدر تلاش می‌کنند،‌ افزود: نیروی انتظامی تلاش روزافزونی نسبت به سایر دستگاه‌ها انجام می‌دهد  و در بحث درمان نیز وزارت بهداشت تلاش دارد لذا همه ارگان‌ها با همکاری یکدیگر به نتیجه خوبی خواهند رسید.

وی گفت: از رهبری تشکر می‌کنم که در حوزه آسیب‌های اجتماعی تلاش زیادی کردند و ۶ جلسه را در خدمت ایشان بودیم و جلسه هفتم نیز آبان ماه برگزار می‌شود و از حمایت‌های رئیس جمهور نیز تشکر می‌‌کنیم؛ امروز گام کوچکی در حوزه مقابله با مواد مخدر برداشته شده است و این موضوع جز مباحث پیچیده محسوب می‌شود و با جان مردم درگیر است لذا تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا موضوع اعتیاد را در جامعه کنترل کنیم و درحال حاضر کل دنیا درگیر موضوع اعتیاد هستند و ما نیز به دلیل نزدیکی به افغانستان و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن، درگیر این موضوع بودیم و نسبت به جهان وضعیت مطلوبی داریم.

وزیر کشور ادامه داد: در ۵ سال گذشته حدود ۳ میلیون نفر اعتیاد داشتند و درحال حاضر ۷۰۰ هزار نفر گرفتار مصرف مواد مخدر هستند که نسبت به ۵ سال گذشته کاهش داشته‌ایم. موضوع اعتیاد بسیار مهم است و درحال حاضر بیشترین دلیل طلاق اعتیاد است و رهبر انقلاب نیز تأکید داشتند که اگر موضوع اعتیاد حل شود بسیاری از موضوعات حل خواهد شد لذا نیروهای ستاد مبارزه با مواد مخدر باید گام‌های بلندتری بردارند تا به امید خدا در این حوزه پیشرفت کنیم.

وی گفت: سردار مومنی به دلیل اشراف خوبی که به این حوزه داشتند قطعاً گام‌های خوبی در بحث مقابله و پیشگیری برخواهند داشت و ما به این دلیل که نیروی انتظامی با موضوع مواد مخدر درگیر است پیشنهاد دادیم تا یک نماینده از ناجا به ستاد مبارزه با مواد مخدر بیاید لذا امیدواریم سردار مومنی در این حوزه نیز موفق باشد.

وزیر کشور گفت: همه دستگاه ها باید به ستاد مبارزه با مواد مخدر کمک کنند چرا که بحث مواد مخدر بسیار پیچیده و مهم است و اگر این موضوع حل شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط کشور هر کسی باید با تلاش فراوان به کار خود ادامه دهد. دولت نیز حامی سردار مومنی خواهد بود.

رحمانی فضلی ادامه داد: استفاده از ظرفیت مردمی نیز در برخورد با آسیب‌های اجتماعی مهم است و در بحث پیشگیری نیز همه نهادهای مردمی یاوران خوبی هستند و باید از آنها استفاده کرد. در بحث مقابله نیز برخورد اطلاعاتی را در پیش گرفتیم و بیش از ۶۵ درصد اقدامات ما اطلاعاتی بوده و وزارت اطلاعات و ناجا در این بحث، عالی کار کردند.

وی گفت: بیش از ۱۰ هزار نفر از بهبودیافتگان مشغول به‌کار شدند و باید به فکر شغل و کسب کار معتادان بود. در حوزه بین‌المللی نیز فعالیت خوبی در این مدت داشتیم و تفاهم‌نامه‌هایی نیز با سازمان ملل امضا شده است اما با همه اقدامات انجام شده هنوز بسیاری از مردم کشور معتاد هستند و درحال حاضر تعداد بالایی معتاد داریم اما یک نفر معتاد نیز برای کشور زیاد است و باید تلاش خود را برای کنترل آنها افزایش دهیم.

وزیر کشور اضافه کرد: در بحث درمانی نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و همکاران ما در بهزیستی با تلاش فراوان در خدمت معتادان هستند. از همه نهادهایی که ستاد را در این مدت یاری کردند تشکر می‌کنیم و از همگی حلالیت می‌طلبم.